Soha nem szabad abbahagyni a megbocsátást
A megbocsátás izgalmas témája került terítékre házaspároknak szervezett április 22-i lelkinapunkon, amelynek a csíkszeredai Szent Ágoston plébánia adott otthont. A családi kapcsolatokat erősítő rendezvényen 25 házaspár vett részt.
A Bibliában azt olvashatjuk, hogy feltétel nélkül bocsássunk meg, de azt nem, hogy azonnal felejtsük el a bántást. Mert néha időbe telik az elvesztett bizalom újjáépítése.
A megbocsátásról szóló egyik legismertebb bibliai történet, ami már gyermekkoromban is megragadt, az, amelyben Péter megkérdezi Jézust, hányszor kell megbocsátania annak, aki vétkezett ellene. Abban az időben a törvény szerint a megbocsátás háromszor kellett, hogy megtörténjen. Péter ezt megduplázva és még egyet rátéve kérdezi: „Talán hétszer?”
Jézus először egy abszurdnak tűnő számtanpéldával válaszol – „hetvenszer hétszer” –, majd azt egy példázat követi a szívtelen szolgáról, akinek bár sok tartozást elengedett a királya, ő mégis kiengesztelhetetlen és irgalmatlan volt szolgatársával.
Amikor gyerekként hallottam ezt a történetet, azt gondoltam: „Te jó ég, 490-szer? Ez nagyon sok!” De hát ez a lényeg, nem? Soha nem szabad abbahagynunk a megbocsátást. És Jézus emellett világossá teszi, hogy ha mi nem bocsátunk meg másoknak, mennyei Atyánk sem bocsát meg nekünk.
Felnőttként ugyanakkor azt tapasztaltam, hogy a megbocsátás épp a házasságban a legnehezebb, mert nap mint nap meg kell tenni a házastársunkkal való jó kapcsolat érdekében. Ezt tanulni és állandóan gyakorolni kell. Ez nem megy csak úgy, izomból. Ebben is Isten kegyelmére szorulok.
– A megbocsátást nagyon komolyan kell venni, mert aki megbocsát, az meggyógyul, annak rendbe jön az élete és annak megszólal Isten – emelte ki a szombati lelkinap előadója, Fülöp László nagykászoni plébános, aki személyes példákon keresztül mutatta be, hogy hogyan találkozott a haraggal, és hogyan próbálhat azon felülkerekedni egy-egy megbocsátásban. Mert a harag érzése nem bűn, de ha a haragot nem követi megbocsátás, akkor mérgez és pusztít.
Az előadó kiemelte, a Szentírás szerint a megbocsátásnak a házasságban négy jellemzője van: (1) amikor megbocsátasz a házastársadnak, arra emlékezteted magad, hogy Isten is megbocsátott neked, és ezután is szükséged lesz az irgalmára; (2) amikor megbocsátasz a házastársadnak lemondasz arról, hogy bíró legyél; (3) akkor bocsátottál meg szívből a házastársadnak, ha jóval tudsz válaszolni a rosszra; (4) a megbocsájtás egy folyamat, mely egy akarati döntéssel kezdődik.
A tanúságtevő házaspárok egy-egy olyan mozzanatot osztottak meg az életükből, amely azt mutatta be: emberi erővel szinte lehetetlen egy-egy helyzetben bocsánatot kérni, megbocsátani és kiengesztelődni. Isten az, aki felemel, erőt ad, és továbbvisz a megbántások, sérülések mélységeiből. Ő az, aki helyreállítja a kapcsolatot.
A lelkinap során a házaspároknak lehetőségük volt átbeszélni az érintett témákat, majd a szentségimádásban és a szentmisén Isten elé vinni a felismeréseiket, kéréseiket, örömeiket és nehézségeiket.
Kertész Tibor
A résztvevő házaspárok visszajelzéseiből:
„Hálásan köszönjük, hogy megszervezésre került a házaspárok lelkinapja, nagyon tartalmas és tanulságos nap volt számunkra.
Amint megláttuk, hogy a megbocsátás lesz a fő téma, azonnal jelentkeztünk, mert úgy véljük, hogy a házasságban, a családban, a baráti kapcsolatokban mindig szükség van a megbocsátásra ahhoz, hogy békességben, szeretetben tudjunk élni.
Köszönjük, hogy a tanúságtevők is őszintén elmondták, milyen nehézségekből tudta kivenni őket az Isten, miután átadták neki a sérüléseiket, sebeiket, problémáikat, és ezáltal hogyan tudtak megbocsátani egymásnak.
A tanításban elhangzott, fontos hogy helyesen fejezzük ki egymás fele a haragunkat azért, hogy ezután megbocsáthassunk egymásnak. A megbocsátás döntés, amit elsősorban önmagam lelki békéért kell, hogy meghozzak! Amikor megbocsátok, emlékeztetem magam, hogy Isten is megbocsátott nekem és így Isten irgalmából tudok megbocsátani és kiengesztelődni házastársammal, embertársaimmal.
Elhatároztuk, hogy a lelkinapon hallottakat magunkkal visszük, hogy egy békésebb családi életet élhessünk. Isten áldását kívánjuk mindannyiunk életére!”
Bokor Jácinta és ZsoltSzováta
„A házaspárok sok apró és sokszor fontos dolgokat vitatnak meg egymással, de nem mindig kerül elő a másik hobbija, vagy az, hogy mit miért csinál úgy a társam. A pörgő kisgyermekes lét nem is mindig ad helyet annak, hogy kivesézzük a dolgokat. A lelkigyakorlat lehetőséget adott a személyes találkozásra, egymás meghallgatására, a közös imádságra és mindezek által megvizsgáltuk a kapcsolatunkat, hogy milyen is a megbocsátás közöttünk és gyermekeink fele. Tanultunk a Szentírás szavai által, a tanúságtevőktől és a lelki atyák szavaiból is. Jó volt figyelni egymásra és a jó Istenre is. Nagyon megerősödött bennünk, hogy olyan Istenünk van, aki harcol értünk, azért, hogy megmaradjanak a házasságaink és gyógyít, hogy minden területen növekedhessünk.”
Csúcs Beáta és EndreCsíkszereda
„Nagyon jó volt a lelkinap, jót tett a kapcsolatunknak, hogy részt vettünk rajta. Sok mindent felismertünk, hogy mi az, amit nem jól csinálunk, ilyen például az, hogy ha kimondom, hogy megbocsátok, de egy későbbi vitában felemlegetem a régebbi dolgokat, amiket már »megbocsátottam«, akkor azok igazából nincsenek megbocsátva. Egy másik felismerésünk az volt, hogy a házasság célja nem az, hogy magam körül forogjak és mindig az én igényeim legyenek a középpontban, hanem a másik fél, hogy őt tegyem boldoggá. Az utóbbi időszakban ezt elfelejtettük, és jó volt újra emlékezni erre. Sikerült egy beszélgetés során Jézus jelenlétében, imában megbocsátani egymásnak, és letenni mindazt a felgyűlt haragot, amit eddig magunkban hordoztunk. Olyan tanúságtételeket hallhattunk, amelyek nagyon bátorítóak voltak, és megerősödött bennünk az, hogy bármennyire is nehéznek és véget-nem-érőnek élünk meg egy-egy veszekedést, Isten bármilyen mélységből ki tud emelni és helyre tud állítani.”
Egy résztvevő házaspár
A program során kaptunk egy olyan napot ajándékba, amikor minőségi időt tölthettünk egymással, amikor építhettük a kapcsolatunkat, tanulhattunk másoktól. Túlpörgött, rohanással teli világunkban egymásra halmozhatjuk a sérelmeket és ha nem fordítunk elég figyelmet arra, hogy milyen irányba tartunk, több sebből vérezhetünk.
A szeretet a házasságban csak úgy válhat tökéletessé ha tudunk bocsánatot kérni és megbocsájtani. Jó volt azzal szembesülni, hogy a sebeinkkel nem vagyunk egyedül, hanem kérhetjük Isten segítségét a kiengesztelődés folyamatában.
Kántor Boglárka és BarnaGyergyószentmiklós
„Hetvenszer hétszer" (Mt. 18, 21). – ez a Szentírási rész több alkalommal is elhangzott a Családpásztor Evangelizációs Szolgálat által szervezett lelkinapon. A házaspároknak tartott programon sok olyan kegyelemben, áldásban volt részünk, melyek által lelkileg gazdagodtunk. Nyitott szívvel végighallgatva az előadást és a tanúságtételeket, a Szentlélek vezetésével megtanultuk, hogyan kell helyesen megbocsátani házastársunknak és minden embernek, aki megbántott vagy fájdalmat okozott nekünk. Nem elég egyszer, mint azt eddig gondoltuk, hanem annyiszor kell, amennyiszer szükséges, az is lehet, hogy pontosan „hetvenszer hétszer". Valójában nem könnyű irgalmasnak lenni, de Isten segítségével lehetséges. Akarjunk szívből megbocsátani! Legyünk elsők a megbocsátásban! Bátran, őszinte szeretettel, mosolyogva nyújtsuk kezünket a másik ember fele, pontosan úgy, ahogy az Úr Jézus nap mint nap kinyújtja felénk segítő szent kezét! A megbocsátás az erős emberek tulajdonsága. Ezért tehát legyünk lélekben erősek, hittel kérjük Isten segítségét, hogy a rosszra mindig jóval tudjunk felelni, és szívből meg tudjunk bocsátani minden nekünk okozott sérelmet, fájdalmat, mindazt, amit ellenünk vétettek. Ha így teszünk, mennyei Atyánk is megbocsát nekünk!
Kiss-Simonfi Erzsébet és ÁronZetelaka
Előző
Következő
Tetszett ez az írás? Ha igen, add tovább egy megosztással!
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print
2022 © Családpásztor Evangelizációs Szolgálat
Impresszum | Médiaajánlat | Jognyilatkozat | Adatkezelési tájékoztató
255